kalkulator automatyzacji w hotelu
przeczytaj
kalkulator krok 1. założenia
Jak to działa? Wybieramy zakładkę z rodzajami obiektów czyli obiekty biznesowe, obiekty turystyczne lub przykładowe realizacje. Wybieramy interesujący nas obiekt. Pola w sekcji krok 1 wypełniają się danymi obiektu. Podane liczby możemy pozostawić bez zmian lub modyfikować pod własne potrzeby. Jeśli chcemy aby zmienione dane zostały przeliczone, to klikamy w przycisk przelicz. Poniżej opisane jest przeznaczenie pól.
Ilość pokoi mówi nam o wielkości obiektu. Obłożenie mówi nam o popularności obiektu. Długość pobytu mówi nam o charakterze obiektu. Ilość rezerwacji z własnej strony, z booking i pozostałe mówią nam o popularności kanałów pozyskania Gościa.
Ilość faktur mówi nam o tym czy do wyliczeń uwzględniać operacje wydruku lub samodzielnego pobrania faktury. Ilość programowań dotyczy kontroli dostępu do obiektu lub pokoi i mówi czy takie operacji wykonuje recepcja. Jeśli nie chcemy / chcemy uwzględnić operacje to wpisujemy 0 / 1.
Wyjaśnieniu wymaga pole Ilość wpisów do booking czyli info o zajętości obiektu. Jeśli używamy tego kanału rezerwacji a obecnie używają go prawie wszyscy, to musimy do booking co pewien czas wpisywać informacje o tym ile pozostało nam pokoi wolnych w konkretnym dniu. W kalkulatorze przyjęto zasadę, że każda rezerwacja wymaga wpisu do booking. Jeśli obłożenie jest małe, to metoda jest nadmiarowa. Jeśli obłożenie jest duże to metoda jest jak najbardziej prawidłowa.
kalkulator krok 2. wyliczenia
Jak to działa? Sekcja składka się z punktów. Każdy punkt to konkretna czynność wykonywana na recepcji. Czynność to wyliczona ilość operacji manualnych i automatycznych wykonywanych według założeń dla wybranego obiektu. Punkty podzielone są na 3 części: wyliczenia dla klasyka, wyliczenia dla automatyka i wnioski. Wyliczenia dla klasyka to ilość operacji robionych klasycznie. Wyliczenia dla automatyka to ilość operacji robionych automatycznie. Wnioski to porównanie liczbowe pomiędzy klasyką a automatyką oraz sugestie z tym związane. Poniżej kilka słów o każdej z czynności robionych na recepcji.
Wyliczenia dla rezerwacji. Kluczowa czynność wykonywana na recepcji.
Klasyka pokazuje ile operacji trzeba zrobić manualnie aby pobrać dane z booking, wpisać wszystkie rezerwacje do systemu, wpisać na booking dane o zajętości obiektu.
Automatyka pokazuje ile rezerwacji zapisuje się automatycznie z własnej strony, ze strony booking, ile wpisów na booking o zajętości obiektu. Ile operacji trzeba zrobić manualnie czyli zarezerwować pozostałych, którzy dzwonią, mejlują lub przychodzą z ulicy.
Wnioski są następujące. Minimalny procent automatyzacji wynosi 50% czyli nikt nie robi rezerwacji z internetu. Maksymalny procent automatyzacji wynosi 100% czyli wszyscy rezerwują z internetu. Im więcej rezerwacji z internetu czyli własna strona i strona booking tym mniej pozostanie do wykonania na recepcji.
Wyliczenia dla komunikacji z gościem. Kluczowa czynność wykonywana na recepcji.
Klasyka to mejl wysyłany manualnie do Gościa z potwierdzeniem rezerwacji. Metoda zawodna i obarczona możliwością błędów.
Automatyka to sms wysyłany do Gościa automatycznie w przypadku rezerwacji internetowych oraz manualnych dla pozostałych. Metoda pewna i natychmiastowa.
Wnioski są następujące. Minimalny procent automatyzacji wynosi 0% czyli nikt nie robi rezerwacji z internetu. Maksymalny procent automatyzacji wynosi 100% czyli wszyscy rezerwują z internetu. Im więcej rezerwacji z internetu czyli własna strona i strona booking tym mniej pozostanie do wykonania na recepcji.
Wyliczenia dla kontroli dostępu. Czynność wykonywana wszędzie tam gdzie mamy drzwi na kartę/kod.
Klasyka to manualne zaprogramowanie karty do pokoju i/lub obiektu. Jeśli mamy mamy zamek na kod to trzeba dodatkowo manualnie wysłać sms z kodem dostępu do Gościa.
Automatyka to automatyczne zaprogramowanie zamka do pokoju i/lub obiektu. To również automatyczne wysłanie sms z kodem dostępu do Gościa.
Wnioski są następujące. Jeśli wprowadzimy zamek programowalny zdalnie to procent automatyzacji zawsze wynosi 100%.
Wyliczenia dla komunikacji z personelem. …
Wyliczenia podsumowanie. Klasyka i automatyka w liczbach.
Klasyka czyli operacje manualne razem w ciągu miesiąca, razem w ciągu dnia, procent całości.
Automatyka czyli operacje automatyczne razem w ciągu miesiąca, razem w ciągu dnia, procent całości.
kalkulator krok 3. wnioski
Jak to działa? Wnioski zostały zgromadzone w trzech punktach: do systemu hotelowego, do sposobu użytkowania kalkulatora i wnioski końcowe. Najważniejsze sugestie zostały wyszczególnione w podpunktach.